Obsah

Památky a zajímavá místa

Kaple sv. Floriána

Kaple sv. Floriána

na Opavské ulici poněkud zaniká v řadové zástavbě. Kaplička má čtvercový půdorys, její průčelí zdobí dva antické sloupky s hlavami andílků, ve štítě je umístěn výklenek se soškou sv. Floriána - ve Slezsku velmi oblíbeného patrona hasičů - a letopočet 1772. Kaple je pěkným dokladem slezského baroka.

zobrazit v mapě
Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje

tvoří dominantu města viditelnou desítky kilometrů. Nejstarší částí stavby je bílá renezanční věž z 1. třetiny 16. století. Ve věži je umístěná stejně stará kamenná křtitelnice a dva cenné zvony ze 17. století, které nechal ulít vlastník kravařského panství Jakub Eichendorff.

zobrazit v mapě
Zámek

Zámek

Tento „barokní klenot Slezska“, jak se mu někdy bez nadsázky přezdívá, tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s vnitřním obdélníkovým nádvořím a osmihrannou kaplí s vysokou kopulí. Tuto podobu dostal vrcholně barokní přestavbou v letech 1721 – 28, kdy jej vlastnil Jan Rudolf z rodu Eichendorffů. Zámecká kaple, která uzavírá zadní trakt, je starší než přestavba zámku - pochází z roku 1662, později ji vyzdobil významný slezský barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein.

zobrazit v mapě
Přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky

Přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky

májí dnes rozlohu 376 ha. Je to vůbec nejzachovalejší mokřadní oblast na Hlučínsku. Rozkládá se jihovýchodně od Kravař a pokračuje na katastr Dolního Benešova. Rezervaci tvoří rozsáhlé mokřadní a rašelinné louky, slepá ramena a tůně v nivě řeky Opavy. Vyskytují se zde ohrožené druhy mokřadních rostlin a živočichů.

zobrazit v mapě
Přírodní zajímavosti, chráněná území

Přírodní zajímavosti, chráněná území

Národní přírodní památka Odkryv v prostoru bývalé pískovny u Kravař má rozlohu 1,6 ha. Těžba písku zde odkryla souvkové hlíny a štěrkopísky, které dokládají činnost sálského zalednění ve starších čtvrtohorách (asi před 300 000 lety).

zobrazit v mapě
Kaple sv. Michala

Kaple sv. Michala

v Kravařích Dvořisku na ul. Ivana Kubince má zvlněný štít, zaoblené nároží a nezvykle vysokou šestistrannou sanktusovou věžičkou, zakončenou cibulkou a křížem. Nad portálkem si lze v plastické pásce přečíst: "Svatý Michaeli, oroduj za nás" a letopočet 1822.

zobrazit v mapě